Warning: A non-numeric value encountered in /home/prezentd/domains/uslugi-ogrodnicze-czestochowa.pl/public_html/wp-content/themes/Divi/functions.php on line 5763

Wielu ludzi, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z ogrodnictwem i sadownictwem, zastanawia się nad czasem, który jest właściwy do przycinania różnego rodzaju roślin. W tym krótki tekście dowiesz się, kiedy przycinać drzewa i krzewy owocowe, a także inne rośliny, czyli drzewa iglaste oraz liściaste. Miłej lektury!

Kiedy przycinać drzewka owocowe?

Te rodzaje roślin przycinamy najczęściej późną zimą lub wczesną wiosną. Można to oczywiście robić również latem, ale nigdy jesienią, ponieważ w ten sposób osłabiamy drzewa przed zimą, zmniejszając ich odporność na mróz. Wiosną zaś rośliny mogą zacząć zamierać, a tego chcemy uniknąć.

Przycinanie można rozpocząć w styczniu, ale tylko dla tych gatunków, które są odporne na mróz. Przedwiosenne przycinanie nie spowoduje żadnych zmian w roślinach. Gdy przycinamy drzewka owocowe wiosną, uruchomiają one procesy odpowiadające za wzrost, by nadrobić zimowe straty. Przycinanie sprawia więc, że rośliny są pobudzone do odbudowywania ubytków i wypuszczania nowych liści oraz pąków.

Uwaga: przycinanie jabłoni latem musi odbywać się na 4 tygodnie przed planowanym zbiorem owoców. Wiśnie, śliwy oraz czereśnie przycinamy po zbiorach w suchy, bezchmurny dzień.

Przycinanie drzew iglastych

Terminem, który jest najwłaściwszy do przycinania drzew iglastych, jest wiosna. Najpierw przycinamy wierzchołek oraz boczne gałęzie, by zwężać drzewo ku górze. W następnych latach przycinamy boczne gałęzie, aż drzewo uzyska idealną sylwetkę.

Świerki dobrze znoszą przycinanie, ale sosny są nieco trudniejsze w cięciu i formowaniu. Można je przycinać tylko w tak zwanej fazie świeczki, czyli wtedy, kiedy z pąków wyłaniają się pędy, a z pochewek igły. Terminem jest więc lipiec. Jeśli w ogrodzie znajduje się sosna wolno rosnąca, wtedy młode przyrosty można przycinać wiosną.

Przycinanie drzew liściastych

Dobry termin na przycinanie drzew liściastych to okres od listopada do marca, gdy są one w okresie bezlistnym i odpoczywają. Klon i brzoza to wyjątki, które przycina się od czerwca do września ze względu na dużą ilość soku, która pojawia się po cięciu. Klon jesionolistny przycinamy o każdej porze roku.

Zimowe cięcia wykonujemy, gdy jest sucho i słonecznie. Deszcz i wilgoć to czynniki, które ułatwiają grzybom infekowanie drzew, dlatego należy wystrzegać się cięcia w taką pogodę.

Przycinanie krzewów

Krzewy należy przycinać wczesną wiosną. Jest to czas, w którym rośliny nie zdążyły wypuścić liści. Przycinanie wykonujemy w dzień, kiedy temperatura jest dodatnia. Warto też sprawdzać prognozy pogody, by upewnić się, że w kilka następnych dni nie będzie przymrozków. Osłabione po cięciu krzewy mogą być osłabione i źle znosić mróz. Roślin, które wykształciły już pąki i niedługo będą kwitnąć, nie tniemy. Wiosną nie przycinamy winorośli, bzów, brzóz, migdałowców czy orzecha włoskiego.