Niektóre drzewa objęte są obowiązkiem zgłoszenia wycinki, a pewne wymagają zezwolenia na taką wycinkę. Właściciel nieruchomości musi więc liczyć się z tym, iż nie każde drzewa i krzewy będzie on mógł usunąć, nie udając się wcześniej do urzędu. Ustawa o wycince drzew określa jasno obowiązki właściciela posesji. Przed podjęciem decyzji o wycięciu drzewa należy przede wszystkim zmierzyć jego obwód pnia na wysokości 5 cm nad ziemią, wówczas można dowiedzieć się, do jakiego gatunku się zalicza. Jak więc wygląda legalnie wycięcie drzewa?
Spis treści
Kiedy trzeba zgłosić zamiar wycięcia drzewa?
Zgłoszenie jest niezbędne jeśli chce się wyciąć drzewo o obwodzie pnia na wysokości 5 cm, przekraczającym podane wartości:
- 80cm- klon srebrzysty, klon jesionolistny, wierzba, topola
- 65cm- robinia akacjowa, platan klonolistny, kasztanowiec zwyczajny
- 50cm- wszystkie inne gatunki drzew
Kto może złożyć wniosek o wycięcie drzewa czy krzewu?
- właściciel nieruchomości
- inna osoba posiadająca nieruchomość, czyli dzierżawcza czy najemca, o ile ma zgodę właściciela
- osoba będąca właścicielem urządzeń wykorzystywanych do doprowadzania czy odprowadzania energii elektrycznej, gazu, pary, płynów (jeśli drzewa stanowią dla nich zagrożenie)
Ponadto zgoda właściciela nie jest wymagana, jeżeli wiosek zostaje złożony przez: spółdzielnię mieszkaniową, wspólnotę mieszkaniową, użytkownika wieczystego nieruchomości, posiadacza nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym czy zarządcę nieruchomości należącej do Skarbu Państwa.
Gdzie zgłosić wycinkę drzew?
Właściciel posesji nie może wyciąć drzewa bez pozwolenia, gdyż za takie postępowanie będzie musiał liczyć się z karą pieniężną. Jej wysokość zależy od rodzaju drzewa i jego średnicy pnia. Wycinkę drzew należy zgłosić do urzędu miasta. Zezwolenie wydaje burmistrz, wójt czy też prezydent miasta. We wniosku trzeba koniecznie podać wszystkie wymagane informacje, czyli: dane osobowe wnioskodawcy, załączyć oświadczenie o posiadanym tytule prawnym władania nieruchomością, podać nazwę gatunku drzewa czy krzewu, obwód pnia oraz przyczynę chęci pozbycia się rośliny.
Jak legalnie wyciąć drzewo- oględziny posesji oraz warunki
Przed wydaniem zezwolenia pracownik odpowiedniego organu przeprowadzi oględziny posesji. Niekiedy uzyskanie pozwolenia na wycinkę drzewa albo krzewu będzie zależeć od określonych przez organ nasadzeń zastępczych, albo też przesadzenia owego drzewa, albo krzewu. W sytuacji, kiedy drzewo musi zostać wycięte, aby możliwa była realizacja inwestycji, do której potrzebne będzie także zezwolenie na rozbiórkę, czy budowę wówczas pozwolenie na wycinkę uzyska się jedynie po otrzymaniu wcześniejszego pozwolenia na budowę, czy rozbiórkę.
Ile wynoszą opłaty za wycięcie?
Opłatę oblicza się poprzez mnożenie liczbę cm obwodu pnia drzewa mierzonego na wysokości 130 cm oraz stawkę opłaty. Jeśli chodzi o wycinkę krzewu, w tym wypadku koszt ustala się, poprzez mnożenie liczby metrów kwadratowych powierzchni gdzie rosną krzewy oraz stawkę opłaty. Wysokość stawek zależy od rodzaju rośliny, nie może być jednak ona wyższa aniżeli 200 złotych w przypadku krzewów oraz 500 złotych, jeśli chodzi o drzewa.