Warning: A non-numeric value encountered in /home/prezentd/domains/uslugi-ogrodnicze-czestochowa.pl/public_html/wp-content/themes/Divi/functions.php on line 5763

Przepisy dotyczące wycinki drzew są ściśle związane z rozporządzeniami stanowiącymi o ochronie środowiska. W wielu przypadkach wycięcie drzewa musi być poprzedzone uzyskaniem odpowiedniego zezwolenia, jednak są wyjątki. Istotny jest także czas wycinki. Sprawdź kiedy można wycinać drzewa, by nie narazić się na wysokie mandaty.

Okres wycinki – od kiedy do kiedy można wycinać drzewa?

Regulacji dotyczących wycinki drzew, w tym informacji mówiących od kiedy do kiedy można wycinać drzewa, szukać należy w ustawie o ochronie przyrody i jej późniejszych aktualizacjach. Zgodnie z przepisami drzewa będące miejscem gniazdowania ptaków nie mogą być usunięte w okresie lęgowym ptaków. Ten przypada na czas od 1 marca do 15 października. Czy oznacza to, że drzewa znajdujące się na posesjach prywatnych i terenach publicznych nie mogą być wycinane w tym okresie? 

Okazuje się, że mogą. Przepisy o ochronie przyrody mają zastosowanie wyłącznie w sytuacji, gdy drzewo podlegające wycince jest miejscem żerowania ptaków. W przeciwnym wypadku można je usunąć nawet w okresie lęgowym między początkiem marca a połową października. Wyjątek stanowią drzewa będące miejscem gniazdowania ptaków, które stwarzają zagrożenie dla ludzi. Rośliny suche, spróchniałe lub chore, na których znajduje się gniazdo ptaka można wyciąć, jeśli zgodę na to wyrazi Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska.

Zezwolenie i czas oczekiwania na decyzję urzędu

Przed wycinką należy upewnić się nie tylko do kiedy można wycinać drzewa, ale także czy do wykonania prac nie będzie potrzebne specjalne zezwolenie. Jeszcze kilka lat temu przepisy dotyczące wycinki drzew z prywatnej posesji były dość liberalne. Obecnie większość prac podejmowanych na terenach prywatnych wykonać można wyłącznie w oparciu o zgodę wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Wniosek o zezwolenie na wycinkę należy złożyć w urzędzie. Jest on bezpłatny, a właściwy organ ma 21 dni na przeprowadzenie oględzin miejsca wycinki, a następnie 14 dni na złożenie sprzeciwu. Po upływie wymienionych terminów i braku sprzeciwu można dokonać usunięcia drzewa. Zgoda na wycinkę ważna jest przez pół roku.

O pozwolenie nie trzeba się starać, jeśli na posesji prywatnej ma być wycinane drzewo owocowe lub pień rośliny na wysokości 5 cm nie przekracza obwodu 50-80 cm. Ustawa różnicuje te wartości w zależności od gatunku drzewa. Należy pamiętać, że za niezastosowanie się do obowiązujących przepisów grożą kary. Ich wysokość sięgać może nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Wycinka drzew może być prowadzona przez cały rok po spełnieniu kilku wymogów. Jeden z nich to uzyskanie stosownego pozwolenia, jeśli drzewo nie spełnia warunków wycinki samowolnej. Drugi to usuwanie wyłącznie tych drzew, które nie stanowią miejsca gniazdowania ptaków. Warto pamiętać, że zwierzęta te są pod szczególną ochroną w okresie lęgowym, przypadającym na okres od 1 marca do 15 października.