Ogrodzenia trwałe (panele, mury, czy płoty) spełniają co prawda rolę ochronną, zapewniając bezpieczeństwo mieszkańcom, ale nie zawsze są w stanie uchronić właścicieli przed niepożądanymi spojrzeniami gapiów. Jednym z najpraktyczniejszych sposobów osłonięcia się przed sąsiadami czy ruchliwą ulicą, jest zastosowanie naturalnych osłon roślinnych. Do wyboru pozostaje cały szereg gatunków iglastych, liściastych i mieszanych, jednak w pierwszej kolejności należy zastanowić się nad naszymi ostatecznymi oczekiwaniami. Pod uwagę należy wziąć wielkość naszej działki, koszty związane z eksploatacją żywopłotu, jak również to czy znajdziemy czas i energię, na jego pielęgnację.
Spis treści
Żywopłoty formowane lub nieformowane
Odmiany formowane (strzyżone) są gęste i zajmują mniej miejsca, wymagają natomiast stałego przycinania i kreowania właściwego kształtu. Ich użytkowanie wiąże się też z wyższymi kosztami, w związku z koniecznością zaopatrywania się w odpowiednie nożyce itp. Bardzo często tworzone są z jednego gatunku lub odmiany roślin, które dobrze znoszą cięcie i łatwo się zagęszczają. Najchętniej formowane są z krzewów (np. berberys), ale też z drzew, takich jak modrzew europejski lub grab pospolity.
Odmiany nieformowane (naturalne) rosną swobodnie według własnego kształtu i pokroju, zajmując więcej przestrzeni. Nie zapewniają jednak tak szczelnej osłony jak żywopłoty formowane. Wymagają natomiast mniej zabiegów pielęgnacyjnych oraz wiążą się z niższymi kosztami użytkowymi (rośliny sadzone są rzadziej, przez co wykorzystuje się ich mniej). Aranżowane są przy wykorzystaniu drzew i krzewów, charakteryzujących się ozdobnymi kwiatami czy owocami, takimi jak: hortensja ogrodowa, jałowiec pospolity lub klon polny.
Żywopłoty zimozielone lub sezonowe
Jeśli naszej działki nie użytkujemy przez cały rok, ale jedynie w okresie od wiosny do wczesnej jesieni, warto przemyśleć czy dobrym rozwiązaniem w naszym przypadku nie byłby żywopłot sezonowy. Rośliny pozostające zielonymi całorocznie wymagają osłaniania przed mrozem, wiatrem oraz zwiększoną wilgotnością powietrza. Wszystko to sprawia, że choć ich uprawa wydaje się być efektowniejsza, niekoniecznie warta jest podejmowania aż tak dużego wysiłku. Inaczej oczywiście przedstawia się sytuacja w odniesieniu do działek eksploatowanych przez okrągły rok – tutaj żywopłoty zimozielone jak najbardziej mają sens. Spośród gatunków zimnolubnych popularnością cieszą się między innymi bluszcz irlandzki, czy cis pospolity.
Żywopłoty wolno lub szybko rosnące
Tutaj należy przemyśleć jak bardzo zależy nam na czasie. Istnieją oczywiście długowieczne i mało wymagające gatunki, takie jak cis lub ostrokrzew, które jednocześnie charakteryzują się bardzo powolnym wzrostem. I odwrotnie, spośród gatunków szybkorosnących, wiele z nich pozostaje wrażliwych na choroby, czy susze (np. żywotnik zachodni).