Warning: A non-numeric value encountered in /home/prezentd/domains/uslugi-ogrodnicze-czestochowa.pl/public_html/wp-content/themes/Divi/functions.php on line 5763

Tuje to bardzo popularne rośliny pojawiające się w wielu ogrodach. Przy ich pomocy można stworzyć fantastyczne żywopłoty, które będą się nie tylko piękni prezentowały, ale także będą zapewniały bezpieczeństwo i komfort mieszkańcom. Warto jednak wiedzieć jak o nie dbać i kiedy przycinać, aby osiągnąć zamierzony cel.

Tuje – najważniejsze informacje

Tuje to iglaki o stosunkowo niewielkich rozmiarach. Ich uprawa nie jest trudna. Tuje pochodzą z Azji i Ameryki Północnej, gdzie występują w naturalnych warunkach. Odpowiednio przycinane mogą stworzyć gęsty i pięknie wyglądający żywopłot, może także nadać mu unikatowych kształtów.

Tuje zawdzięczają swoją popularność także temu, że przez cały rok nie tracą swoich atutów wizualnych. Igiełkowate liście są bardzo krótkie i łuskowate, ponadto drzewka wytwarzają także małe szyszki, które są delikatną ozdobą drzewka zimą i jesienią.

W Polsce popularne są gatunki tui, które dorastają do 15 metrów, a także większe, które mogą osiągnąć nawet ponad 20 metrów. Do najpopularniejszych odmian, należy tuja Szmaragd oraj tuja Burgund.

Kiedy powinno się sadzić tuje?

Jak wspomniano wcześniej tuje nie są zbyt wymagające. Jednak, aby się przyjęły i szybko rosły, kluczem jest dobór odpowiedniego momentu na sadzenie. W tej kwestii wiele jest zależne od rodzaju sadzonki. Zwykle małe drzewka, zabezpieczone np. workiem jutowym, powinno się sadzić jesienią, czyli mniej więcej od końca sierpnia do początku października. Należy pamiętać, aby nie robić tego za późno, ponieważ sadzonki mogą nie przetrwać zimy. Niektórzy decydują się na sadzenie wiosną. Dobrym momentem jest marzec i kwiecień.

Tuje powinny być sadzone w miejscach odchwaszczonych, dołek powinien być trzy razy szerszy niż doniczka, w której znajduje się sadzonka. Na dnie, należy wysypać żyzną ziemię i odpowiednio ją nawodnić. Tuje zasypuje się ziemią i uklepuje, a następnie ponownie podlewa. Robiąc żywopłot, należy zrobić około 50 cm przerwy.

Przycinanie tui

Warto także wiedzieć kiedy przycinać tuje. Warto zaznaczyć, że jest to konieczność, a nie możliwość. Rośliny te mają luźny pokrój i puszczone bez kontroli mogą zacząć opadać. Jeżeli chodzi o czas przycinania tui, dobrym rozwiązaniem jest podcinanie dwa lub trzy razy w sezonie. W pierwszej kolejności należy zdecydować się na cięcie, w momencie rozpoczęcia wegetacji gdy pączki pęcznieją. Zwykle okres ten przypada na przełom marca i kwietnia.

Kolejne przycinanie powinno mieć miejsce w czerwcu. Ostatni raz należy zdecydować się na przycinanie tui w sierpniu, tak aby obcięte pędy zdążyły zdrewnieć przed zimą. Warto o tym pamiętać i dbać o to, aby do przycinania roślin wykorzystywać sprawdzone, dobrze działające i odpowiednio ostre narzędzia. Warto także zaznaczyć, że podczas przycinania nie trzeba zbyt mocno skracać pędów.