Warning: A non-numeric value encountered in /home/prezentd/domains/uslugi-ogrodnicze-czestochowa.pl/public_html/wp-content/themes/Divi/functions.php on line 5763

Założenie nowego trawnika nie wymaga specjalistycznej wiedzy czy umiejętności z zakresu ogrodnictwa. Nie oznacza to jednak zupełnej swobody w jego utrzymaniu – trzeba zadbać o kilka ważnych niuansów, które mają wpływ na późniejszy wygląd trawnika, jego zagęszczenie i jakość. Jak zatem kosić trawę po posianiu?

Koszenie młodego trawnika – kiedy i jak?

Jakość i kondycja świeżo założonego trawnika zależy od jakości ziaren użytych do posiewu, temperatury oraz rzecz jasna gleby. Pierwsze koszenie jest równie istotnym elementem. Pierwszym o czym należy pamiętać jest to, aby się nie śpieszyć. Świeżo posiany trawnik ma to do siebie, że pojawia się “plackowato” – czyli w postaci gęstych i rzadszych kęp. Należy zatem zaczekać, aż trawnik się zagęści i nie będzie widać w nim prześwitów gleby. Pierwsze koszenie trawnika należy wykonać w momencie, w którym źdźbła osiągną 9-10 cm. Zaleca się, aby pierwsze 3 skoszenia nie były wykonywane przy samej glebie – optymalna długość cięcia to ok 2 cm, czyli w przypadku standardowych kosiarek 3 najwyższy stopień regulacji wysokości urządzenia. Po pierwszych trzech skoszeniach można sukcesywnie obniżać kosiarkę, aż do preferowanej długości. Dobrze jest, aby robić to stopniowo.

Moda na nasz klimat?

Koszenie młodego trawnika na nieco dłuższą wysokość jest optymalne dla traw rosnących w umiarkowanym klimacie. Nie jest to jednak zgodne z obecną modą, która polega na koszeniu jak najbliżej gleby, aby stworzyć estetyczny i modny dywanik. Niestety, nie wszystkie trawniki się do tego nadają. Warto pamiętać, aby nie ścinać młodego trawnika więcej niż o połowę. Jeżeli zdarzy się sytuacja, że posesja zostanie zaniedbana przez dłuższy czas, to pożądaną długość należy przywracać stopniowo – najlepiej w przeciągu trzech etapów. Skoszenie większe niż połowa długości bardzo często odsłania wewnętrzne części źdźbeł, które są wrażliwe na działanie wysokich temperatur i promieni słonecznych. Stąd też często bierze się efekt przypalonego trawnika, nawet kiedy jest on nawadniany. Dobrze jest zwrócić uwagę na warunki pogodowe podczas koszenia, ponieważ one również mają wpływ na jego wygląd i proces wzrostu. W ciepłe lub upalne dni dobrze jest zostawiać jak największą długość, ponieważ dłuższa trawa chroni glebę przed przesuszeniem i sama w sobie jest bardziej odporna. W chłodniejsze dni wyraźnie da się zauważyć wolniejszy wzrost, dlatego koszenie również jest rzadsze.

Jakość koszenia może zależeć nawet od pory dnia. Najlepiej jest wykonywać te czynność późniejszym popołudniem – wtedy trawa jest najbardziej jędrna, przez co lepiej poddaje się działaniu noża. Środek dnia (zwłaszcza upalnego) sprawia, że część źdźbeł kładzie się, dlatego nóż nie ma szansy ich dostać. Oczywiście, nie powinno się również kosić mokrego trawnika, ponieważ może on zapychać kosiarkę i kosz. W przypadku młodego trawnika lepiej jest kosić z koszem, ponieważ rozkładające się skoszone źdźbła mogą zakłócić wzrost trawy.