Wiosną zadbać warto o pielęgnację trawnika w ogrodzie. Jednym z jej elementów powinna być wertykulacja, w wyniku której murawa zazieleni się intensywniej, a jej porost będzie szybszy. Zanim przejdziesz do zabiegu sprawdź, co to jest wertykulacja trawy, kiedy ją wykonać i jak zadbać o murawę po jej przeprowadzeniu.
Spis treści
Co to jest wertykulacja trawy i po co ją robić?
Wertykulacja trawy polega na nacinaniu darni za pomocą metalowych ostrzy. Wprowadzane pionowo narzędzie dociera na głębokość od kilku do kilkunastu milimetrów, usuwając mech, czy obumarłe rośliny z trawnika. Efektem wertykulacji są nacięte korzenie trawy, co pobudzić je ma do wzrostu. Z murawy znikają resztki liści, czy patyków, a gleba zyskuje większy dostęp do wody, powietrza i światła. Wertykulacja ma więc pobudzić porost trawy i zadbać o wygląd murawy. Pierwsze efekty widać po kilku tygodniach od wykonania zabiegu.
Jak i kiedy wertykulować trawę?
W sklepach ogrodniczych kupić można specjalne narzędzia do wertykulacji. To zarówno urządzenia elektryczne, zasilane energią z sieci, czy paliwem, jak i specjalne grabie z nożami, obsługiwane przy użyciu siły rąk. Wybór narzędzia warto uzależnić od wielkości ogrodu – przy większych powierzchniach lepiej sprawdzi się urządzenie na prąd lub paliwo.
Właściciele trawników powinni wiedzieć też kiedy wertykulować trawę, by uzyskać najlepsze efekty zabiegu. Ogrodnicy zalecają, by robić to wiosną zaraz po pierwszym ścięciu trawy. Należy uważać, by wertykulacji nie wykonać zbyt wcześnie, gdyż w ten sposób opóźnić można porost murawy. Zabieg przeprowadzić można w kwietniu, gdy pojawią się pierwsze pędy nowej trawy, nadające się do koszenia.
Uwaga! Trawa posadzona w ubiegłym sezonie może być zbyt słaba do przeprowadzenia wertykulacji. Zabieg należy wykonywać na trawnikach gęstych, kilkuletnich, ponieważ pędy tych roślin trudniej jest uszkodzić na stałe.
Wertykulacja trawy – pielęgnacja po zabiegu
Wygląd trawnika po wertykulacji jest nieciekawy – jest to zupełnie normalne. Murawa potrzebuje czasu na regenerację, a właściwe efekty zabiegu widoczne będą po kilku tygodniach od jego przeprowadzenia. Dobrze, by wertykulacja trawy uzupełniona została o dodatkowe zabiegi pielęgnacyjne murawy, co zapewni jej lepszy wzrost. Pierwszy krok to oczyszczenie trawnika. Za pomocą grabi z murawy usunąć trzeba zalegające liście, patyki i obumarłe rośliny, a następnie umieścić je w kompostowniku. Potem w ogrodzie wysypać należy cienką warstwę ziemi, a na nią rozsypać świeże nasiona trawy. Całość pokryć można cienką warstwą nawozu, a następnie polać wodą do rozpuszczenia ziaren nawozu.
Zaleca się, by wertykulacja była wykonywana co najmniej raz w roku na trawnikach kilkuletnich. Bezpośrednio po zabiegu murawa wygląda na zniszczoną, jednak naruszone korzenie roślin w przeciągu kilku tygodni wytworzą świeże pędy, cieszące oko ogrodników.